Menu

Przemyślenia nastolatka- miłość, przyjaźń, problemy

Psychologia po mojemu ;) miłość, przyjaźń, problemy przyszłość... Zapraszam do komentowania lub pisania na mojego maila: mistrz8454@interia.pl

Los, przypadek czy przeznaczenie?

mistrz8454

To dziś trochę teologii będzie... :P
Co sprawia, że spotykamy kogoś lub coś robimy? Mamy wpływ na to co się dzieje? Te pytania stawia sobie wiele osób, stawiało i będzie stawiać. Ja dziś spróbuję dać wam odpowiedź, ale nie wiem czy mi się to uda.

Zacznijmy od podstaw; po pierwsze Bóg istnieje, po drugie dał nam wolną wolę. Gdyby wszystko było by z góry założone to jaki byłby sens naszego istnienia? No właśnie w tym momencie obalamy tezę o przeznaczeniu, ale jest pewien paradoks. Przeznaczenia nie ma, więc to my decydujemy co zrobimy itd., ale każdy człowiek otrzymał od Boga cel i od niego otrzymuje powołanie do małżeństwa. Ale uwaga, uwaga nie musimy realizować tego celu i każdy może sam zdecydować czy chce być sam czy mieć rodzinę, żonę. A co do tego, że Bóg wie co się z nami stanie to jest to oczywiste, bo jest wszechwiedzący i wie co zrobimy, bo przewidział każdą opcje jaka może się wydarzyć, ale on chociaż mógłby mieć na to wpływ to większość naszego życia zależy od nas samych.

Czy ludzie mogą być sobie przeznaczeni? Bóg stawia na naszej drodze osobę, z którą chciałby nas połączyć, ale nie narzuca nam swojej woli, bo na co była by nam nasza wolna wola. Jeśli odrzucimy tę osobę możemy spotkać kolejną postawioną przez Boga, ale możemy też nie spotkać. 

Wiem zagmatwane to, ale próbowałem prosto wytłumaczyć.  No oczywiście często pojawia się w naszym życiu "palec Boży" i podsyła nam jakąś osobę, rozwiązanie, podpowiedź. Ale to my decydujemy co z tym zrobimy. Czasem nie zdajemy sobie sprawy jak często "Ten na górze" nam podsyła kogoś i podpowiada... Czasem modlimy się do niego o jakąś osobę, rzecz, ale nie zdajemy sobie sprawy, że gdy ten ktoś lub coś pojawia się w naszym życiu to za jego sprawą.

Przypadek? Nie przypadki nie istnieją, wszystko co zrobimy w ciągu dnia ma wpływ na życie innych osób, a to co one zrobią ma wpływ na nasze. To taki jakby efekt upadającego domina. 

Więc wychodzi na to, że to od nas zależy czy zostaniemy prawnikami, lekarzami, sportowcami czy kimś innym. Każdy z nas ma wpływ na swoje życie i nim steruje, czasem ktoś nim za nas steruje, ale nieważne... Tylko my decydujemy co zrobimy i jak będzie wyglądał nasz koniec. Całe nasze życie to decyzje, które wpływają na efekt końcowy. To my decydujemy o swoim życiu, a Bóg w swej miłości nas wspiera i daje nam różne znaki.

"Każdy jest kowalem swojego losu."

"Proście, a będzie wam dane"

P.S. Przepraszam, że ostatnio tak mało piszę, ale mam mało czasu i czasem nie mam weny, ale będę starał się pisać z nie dłuższym odstępem niż jeden dzień. Zachęcam do wysyłania na maila tematów, jakie chcieli byście abym rozważył i opisał (mistrz8454@interia.pl). 

Pozdrawiam :)

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • Gość: [Marika] *.dynamic.chello.pl

    Choć jestem deistką, zgadzam się z tym, co napisałaś, że nie istnieje ani przypadek, ani przeznaczenie. To my tworzymy swoje życie od początku do końca. Według mnie Bóg jednak nie stawia na drodze żadnych ludzi, nie ingeruje w nasze życie w jakkolwiek sposób. To, że spotykamy takich ludzi, a nie innych, to po prostu wynik podjęcia w przeszłości decyzji dwóch osób. Zdecydowałam się pójść do tej szkoły, do tej klasy, bo to moja pasja i chciałam się uczyć w tej placówce. Tamta dziewczyna również pragnęła to zrobić, bo dla niej było najbliżej, a że taki profil to również wynik pasji i tak oto doszło do spotkania :)
    Pozdrawiam.

  • mistrz8454

    Może nie stawia, a może stawia.. Ale mam takie wrażenie, bo modliłem się aby spotkać pewną dziewczynę i ona powiedziała mi, że nie wierzy, że jej modlitwa została wysłuchana, bo poznała chłopaka o jakiego się modliła. Co prawda sam nie ingeruje, ale jeśli poprosimy może nam pomóc :)
    Ale fakt w dużej mierze to nasze wybory decydują kogo poznamy. :)

© Przemyślenia nastolatka- miłość, przyjaźń, problemy
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci